Güncelleme İlk Yardım Eğitimi

Daha önce “İlk Yardımcı Sertifikası” almış kişilerin, sertifikalarını yenilemek için her 3 yılda bir tekrar eğitime girmesi gerekmektedir. Bu amaçla verilen eğitimler Güncelleme Eğitimleri’dir. 1 gün, 8 saat sürmektedir. Eğitimler en az 7, en fazla 21 katılımcının katılımı ile eğitimin etkin olabilmesi için her 7 katılımcıya 1 eğitmen düşecek şekilde gerçekleştirilmektedir. Güncelleme eğitimi, İlk Yardımcı Sertifikası üzerinde var olan belge geçerlilik tarihinden itibaren en geç 3 ay içerisinde alınmalıdır.

 1. Genel İlk Yardım Bilgileri
 2. İnsan Vücudu
 3. Temel Yaşam Desteği
 4. Boğulma-Hava Yolu Tıkanması
 5. Bilinç Bozuklukları
 6. Sara, Kalp Krizi, Hipoglisemi
 7. Kanama – Şok
 8. Yaralanmalar
 9. Yanık, Donma Ve Sıcak Çarpmaları
 10. Zehirlenmeler Ve Böcek – Hayvan Sokmaları
 11. Kırık, Çıkık, Burkulma
 12. Yaralı Taşıma Teknikleri

Güncelleme Eğitimi Öncesi Katılımcılar;

Eğitime gelmeden önce 1 adet nüfus cüzdanı fotokopisini ve Başvuru Formu’nu zu e-mail yoluyla merkezimize iletmeniz ve eğitime gelirken de 2 adet vesikalık resim (arkasında isim ve soy isimleri yazılı, biyometrik resimler kabul edilmemektedir.), “İlk Yardımcı Sertifikası”nın aslını getirmeleri gerekmektedir.

İlk Yardımcı Sertifikası’nın aslı olmadığı durumlarda, sertifikasını kaybetmiş olanlar, sertifikasını kaybettiğine dair gazete ilanı ile aşağıda hesap bilgileri bulunan ödemeyi gerçekleştirir. Ödeme dekontu ve kayıp ilanını merkezimize ilettiklerinde, kendileri için yeni sertifika başvurusu İl Sağlık Müdürlüğü’n den yapılmaktadır.

İlk Yardımcı Sertifikası ve İlk Yardımcı Kimlik Kartı hiç bir şekilde bulunamayan katılımcılar (fotokopisi de dahil) Güncelleme İlk Yardım Eğitimi’ne katılamazlar, yeniden “Temel İlk Yardım Eğitimi”ne katılıp, sınavda başarılı olduktan sonra İlk Yardımcı Sertifikası ve İlk Yardımcı Kimlik Kartı alabilirler.

Eğitimin programı, uluslararası standartlara ve kriterlere göre belirlenmiş olup, (ERC – European Resuscitation Council, AHA – American Heart Association – Amerikan Kalp Cemiyeti) Sağlık Bakanlığı’nca onaylanmış İlk Yardım Yönetmeliği’n de yer alan içeriğe sahiptir. Vaka çalışmaları, role-playler, video sunumları ile teorik ve pratik uygulamaları içermektedir. Eğitimde katılımcılara “Temel İlk Yardım Uygulamaları Güncelleme Eğitim Kitabı” verilmektedir.

Kayıp Sertifika İçin Hesap Numarası:

Halk bankası Cağaloğlu İstanbul Şubesi, Şube kodu: 06000009 İBAN: TR 230001200975800006000009

“1 nolu Döner Sermaye Saymanlığı” hesabına 75 TL Kayıp ilkyardımcı sertifika/kimliği açıklaması ile yatırmaları gerekmektedir.